Fakultní projekty

Představujeme projekty realizované v posledních letech na fakultách: 

1) „Rozvoj elektromobility v ČR v návaznosti na elektrickou přenosovou soustavu, distribuční síť a decentralizovanou výrobu elektrické energie“

Tento výzkumný projekt byl zaměřen na zvyšování podílu využití elektrické energie pro pohony automobilů jako náhrada za fosilní paliva. Svým výstupem reagoval na potřeby státu v oblasti udržitelné energetiky a snižování energetické náročnosti hospodářství, plnění cíle postupné dekarbonizace silniční dopravy. Podpořil dlouhodobé strategické rozhodnutí, plynoucí z cílů zvyšování kvality životního prostředí a energetické bezpečnosti. Cíle projektu mají přímou vazbu na rozvoj potenciálu v oblasti pokročilé výrobní technologie ve smyslu procesů souvisejících s optimalizací elektrické přenosové soustavy a dále pak nepřímou vazbu na podporu využití elektromobilů a rozvoj mikro a nanoelektroniky.

Kromě jiných výzkumných úkolů se výzkumní pracovníci VŠE zapojili zejména do vývoje Softwaru expertního systému Stratego. Realizované řešení bylo automatizovat rozhodovací procesy při nabídce nebo poptávce po elektrické energii tak, aby řidič elektromobilu měl jistotu, že může uskutečnit naplánovanou cestu.

Realizace projektu byla od 1.1. 2019 do 31. 5. 2023 a celkové náklady byly plánovány na 16 149 313 Kč s podporou z   programu OP PIK.

Hlavním řešitelem projektu za VŠE byl doc. Ing. Mgr. Zdeněk Smutný, Ph.D. z Katedry systémové analýzy Fakulty informatiky a statistiky.

Jeho vyjádření k podpoře Projektové kanceláře: „Přínos bych charakterizoval tak, ze Projektová kancelář zajišťuje komunikaci mezi dalšími rektorátními orgány (nejčastěji podpisy rektorky, kvestora…). Dále pak může nasměrovat člověka, pokud potřebuje radu a sdílet zkušenosti.“ S řešitelem proběhly konzultace k rozpisu mzdových nákladů včetně kontroly a úpravy mzdových tabulek předkládaných poskytovateli dotace.

Odkaz na plakát s publicitou je zde.

2) „Výzkum a vývoj nového SW řešení Enterprise Assistant“

Cílem projektu bylo na základech již existujícího Business Process Management Software (BPMS) nástroje TEAM ASSISTANT od firmy NEIT Consulting vytvořit nový nástroj s názvem Enterprise Assistant, který by respektoval pravidla minimální architektury, vycházející z Methodology for Modelling and Analysis of Business Processes (MMABP), vyvíjené na VŠE.

Partnerem projektu byl v začátku projektu NEIT Consulting s.r.o. a po celou dobu byl realizován ve spolupráci s Fakultou managementu v Jindřichově Hradci.

Projekt byl řešen od 1.6. 2020 do 31.12. 2022 a plánované výdaje projektu činily 35 907 276 Kč. Podpořen byl v rámci programu OP PIK.

Odkaz na plakát s publicitou projektu je zde.

Hlavním řešitelem projektu za VŠE  byl Ing. Oleg Svatoš, Ph.D. z Katedry informačních technologií  Fakulty informatiky a statistiky.

Jeho citace k podpoře Projektové kanceláře v přípravné fázi projektu: „Přínos Projektové kanceláře byl hlavně v pomoci se založením projektové karty a obstaráním potřebných podpisů, a to i vícenásobně, když bylo nutné provést dodatečnou změnu a získat podpis znovu. Za mě tedy více než spokojenost.“

 

3) „Online reputation management v cestovním ruchu (ORM)“

Katedra cestovního ruchu realizovala projekt ERASMUS + Strategické partnerství, jehož cílem byla příprava nového kurzu k akreditaci na téma Online reputation management v cestovním ruchu (ORM).  V rámci projektu na VŠE a na partnerských institucích proběhl výzkum v několika oblastech hotelnictví, destinační management a spotřebitel. Na základě rešerše literatury a výzkumů vznikl kurz, který přináší konkrétní a prakticky využitelné poznatky pro studenty i případnou praxi. Výstupy projektu obsahují: sylabus, prezentace pro přednášky, textovou podporu pro učitele v podobě e-knihy, experimentální výukový online modul.

Do projektu byli zapojeni jako partneři: Universita Mateja Bela v Banskej Bystrici ze Slovenska, Kaakkois -Ammattikorkeakoulu z Finska a Universita degli Studi di Firenze z Itálie.

Projekt byl realizován od 1.9. 2020 do 30. 04. 2023 a doporučená výše financování činila 268.730 EUR.

Hlavním řešitelem byla Ing. Zuzana Kvítková, Ph.D. z Katedry cestovního ruchu Fakulty mezinárodních vztahů, která byla i hlavním koordinátorem celého projektu pro  mezinárodní partnery.

Vyjádření řešitelky k působení Projektové kanceláře: „Oddělení Projektové kanceláře (v osobě paní Jeslínkové) bylo při přípravě žádosti velmi nápomocné. Dostala jsem všechny dokumenty, které jsem potřebovala a které bylo možné dostat. Ne všechny informace již byly známé a na některé věci jsem se ptala zřejmě jako první, ale odpovědi jsem dostala v rozumném čase. Zajištění podpisů a příslušné administrativy proběhlo rychle, ochotně a profesionálně. Komunikace byla rychlá, vstřícná a operativní i vzhledem k omezením spojeným s karanténou. Po schválení žádosti se spolupráce i komunikace s Projektovou kanceláří ještě zintenzivnila. Byla mi poskytnuta podpora při podpisu projektové smlouvy, její registraci, přípravě bilaterální smlouvy mezi partnery, založení zakázky pro účtování a proběhla také řada dalších konzultací během zahájení a rozběhnutí projektu.“ 

 

4) „MIENAT – Methodology of Interpretation of European NAture Heritage in Tourism“ 

Cílem projektu byl rozvoj mezinárodní spolupráce, prohloubení a rozšíření strategického partnerství ve vzdělávání, zkvalitnění, internacionalizace a modernizace/digitalizace obsahu a formy vybraných kurzů KCR, vztahujících se k problematice udržitelného rozvoje cestovního ruchu. 

Projekt byl realizován ve spolupráci 8 univerzit zastupujících různé evropské regiony, hlavní a regionální města a země s různorodým přírodním dědictvím. 

Výstupem projektu je nový komplexní moderní didaktický materiál v digitální podobě: 

E-kniha obsahující přehled teorií v interpretaci přírodního dědictví, příklady dobré praxe, případové studie,

Metodika navržená a přizpůsobená profesionálům z oboru, která rozšíří povědomí o daném tématu v oboru, podpoří další celoživotní odborné vzdělávání,

Video+ Digitální prezentace s příklady interpretace přírodního dědictví. 

Přínosem pro VŠE je internacionalizace činnosti, posílení mezinárodního rozměru ve vzdělávání, podpora pedagogické činnosti KCR a rozvoj partnerství pro další spolupráci. Projekt napomohl mimo jiné i ke zvýšení povědomí o hodnotách přírodního dědictví, podnítil odpovědné chování návštěvníků a ochranu přírodního dědictví. 

Projekt byl realizován od 1.9. 2020 do 31. 8. 2023 a doporučená výše financování činila 251 487 EUR.

Hlavní řešitelkou projektu byla Ing. Liběna Jarolímková, Ph.D. z Katedry cestovního ruchu Fakulty mezinárodních vztahů a byla i koordinátorkou celého projektu pro mezinárodní partnery.

Citujeme její vyjádření: „Podpora projektové kanceláře byla zejména ve zprostředkování podpisů statutárního zástupce.“  Projektová kancelář poskytla také mimo jiné seznamy realizovaných projektů na VŠE a vzor partnerské smlouvy.

  • Autor: Alena Jeslínková
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: